Tag: Dumnezeu
Întunericul, la loc de cinste, în Legile țărilor avansate!
Nevoia triburilor îndepărtate de civilizație și a popoarelor înapoiate –
Lumina Evangheliei lui Isus, Biblia tradusă în limba maternă!
.
“Niciun cuvânt de la Dumnezeu nu este lipsit de putere”
Evanghelia lui Luca (1.37)
Știți ce am observat? Că Dumnezeu îl protejează pe om atunci când el nu se poate apăra singur. Cu toate acestea mai sunt și abuzuri care sunt îngăduite din motive neînțelese de noi.
În presă s-a vorbit de curând despre o întâmplare care a creat empatie în masă. Continue reading “Întunericul, la loc de cinste, în Legile țărilor avansate!”
Între om si animal, ce anume face diferenta?
Dumnezeu tace, ca un bun Învatator, dupa ce ne-a înzestrat cu cuget si cu liberul arbitru
Petre Tutea
.
Pentru Petre Tutea, a fi român, înseamna a avea bun simt si pudoare!
.
Un parlamentar tânar, de altfel foarte simpatic, cu pregatire universitara …”dreptul”, a facut o mare gafa politica, o ofensa poporului evreu, culturii, crestinismului si chiar bunuli simt – spunând lucruri care indicau un gol important de informare vis a vis de anii de prigoana a evreilor din timpul celui de-al doilea razboi mondial (despre pogromuri si holocaust). Însa, tânarul nostru legiuitor, lamurindu-se treptat în câteva saptamâni si numai la insistentele altora, a adus ca scuza programa de scolarizare, saracacioasa, si viziunea materialista a societatii românesti care i-a influientat neîntelegerea realitatii istorice trecute si prezente. Cu alte cuvinte, accesul la informatie i-a fost îngradit!?
La fel se întâmpla cu majoritatea celor din parlament sau din alte structuri ale societatii românesti, europene sau mondiale. De ce? Oamenii sunt comozi sau iresponsabili si nu mai tin pasul cu informatia strict necesara omului pentru a putea discerne în cunostinta de cauza asupra celor ce se întâmpla în lume. Asa se explica de ce sunt admise acum lucruri care în urma cu 50 … 100 de ani nu erau nici vorba aprobate de forurile legislative ale unor tari ca Statele Unite, România, Germania sau Franta.
Ar putea cineva de bun simt sa-si închipuie un gest de incest în familie? Nici cel putin a fi pomenite de altii astfel de aberatii, în propriile familii! Ei bine, asa cum s-a întâmplat cu homosexualii, care nu doar ca fac lucruri abominabile si ca au ajuns sa se laude cu ele, sa le popularizeze în mas-media, iar apoi sa le înalte, prin legi inumane, alaturi de lucrurile naturale lasate si binecuvântate de Dumnezeu… Asa vor sa faca si cu acest lucru atât de grosolan inuman, cum e incestul. E vorba de ceva strigator la Cer!
Multi dintre oameni, nu (re)cunosc ca omul e creat de Dumnezeu si ca el trebuie sa aibe constiinta treaza care sa-l ghideze si sa-l struneasca în aceasta viata tumultoasa.
.
Marele român Petre Tutea afirma ca:
Nu e nici o diferenta între om si animal, când , prin “adormirea” constiintei, îl scoatem din ecuatia vietii pe Dumnezeu!
- Mie mi-a trebuit o viata ca sa ma conving ca în afara de Biblie, nu e nici un adevar.

- Se spune ca intelectul e dat omului ca sa cunoasca adevarul. Intelectul e dat omului, dupa parerea mea, nu ca sa cunoasca adevarul, ci sa primeasca adevarul.
Continuarea, o puteti citi CLICK AICI
.
Ce face diferența, dintre om și animal?
.
Dumnezeu tace, ca un bun Învățător, după ce ne-a înzestrat cu cuget și cu liberul arbitru
Petre Țuțea
.
Pentru Petre Țuțea, a fi român, înseamnă a avea bun simț și pudoare!
Un parlamentar tânăr, de altfel foarte simpatic, cu pregătire universitară …”dreptul”, a făcut o mare gafă politică, o ofensă poporului evreu, culturii, creștinismului și chiar bunului simț – spunând lucruri care dovedeau un gol important de informare vis a vis de anii de prigoană a evreilor din timpul celui de-al doilea război mondial (despre pogromuri și holocaust). Însă, tânărul nostru legiuitor, lămurindu-se treptat și numai la insistențele altora, a adus ca scuză programa de școlarizare, sărăcăcioasă, și viziunea materialistă a societății românești care i-a influiențat neînțelegerea realității istorice, trecute și prezente. Cu alte cuvinte, accesul la informație i-a fost îngrădit!? Continue reading “Ce face diferența, dintre om și animal?”
Seminar despre iubire (4)
Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.
Evanghelia lui Ioan, 3.16
.
- Dumnezeu este iubire. – Sfântul apostol Ioan
- Dragostea este cea mai puternică forță din univers. – Moliere
- Iertare si iubire! Iubire si iertare! – Vavila Popovici
- Dragostea îi face pe oameni să se simtă egali. – F.M. Dostoievski
- A iubi inseamnă, poate, a lumina partea cea mai frumoasă din noi. – Octavian Paler
- Dragostea, flacără divină, este asemeni unei raze a asfintitului care luminează un munte intunecat. – Victor Hugo
- Spiritual, iubirea te îmbogățește, în timp ce bogăția materială, adesea, te sărăcește. – George Danciu Continue reading “Seminar despre iubire (4)”
Când ne rugăm după voia lui Dumnezeu!
”Indrazneala, pe care o avem la El, este că, dacă cerem după voia Lui, ne ascultă.”
by Teresa Anne Arries
În româneste de Rodica Botan
Crestinismul este o farsă! Așa gândeam în tulburarea mea.
“Am căzut în lava încinsă și am luat foc. Unde a fost Dumnezeul meu atunci?”
Gheorghe Stoica la AlfaOmegaTV –
O zi oarecare de munca s-a transformat pentru Gheorghe Stoica într-o zi memorabila: a fost ziua în care el a luat foc, la propriu.
Lucra la Oțelăria Electrica din cadrul Combinatului Siderurgic de la Hunedoara. In cuptorul cu nr. 13 se topeau în acea zi 100 de tone de metal vechi. Continue reading ““Am căzut în lava încinsă și am luat foc. Unde a fost Dumnezeul meu atunci?””
CÂND CEREM DUPA VOIA LUI…
”Indrazneala , pe care o avem la El, este ca, daca cerem dupa voia Lui, ne asculta.”
by Teresa Anne Arries
În româneste de Rodica Botan
Crestinismul este o farsa! Asa gândeam în turbarea mea. Îndoindu-ma peste leaganul fetitei mele, priveam cum doarme vlaguita- pretioasa mea fetita, Kim, a carei par stralucea ca aurul la soare si a carei ochi albastri concurau cu albastrul cerului senin. Lacrimi îmi curgeau fara sa le pot opri si eram învaluita de o teama si o teroare pe care numai o mama le poate simti atunci când copilul ei este in pericol.
Apa calda mi-a încalzit placut mâinile reci si mirosul de lamâie al detergentului de vase paru atât de proaspat si placut. Si mintea începu din nou sa ma duca printre amintiri. Mi-am amintit când Kim s-a îmbolnavit prima data…
Am deschis repede Biblia sa fiu sigura ca îmi amintesc versetul corect. Era exact asa cum mi l-am amintit. Si versetul spunea:.
(Preluat prin har din PE GÂNDURI)
De atitudinea ta față de Biblie depinde totul!
.
Unde e Biblia ta?
E citită și iubită –
sau o disprețuiești?
.
- Cuvântul lui Dumnezeu este adevărul. – ISUS, Fiul lui Dumnezeu
- Hrana spirituală sănătoasă ne vine din Biblie. – George Danciu
- Mie mi-a trebuit o viată ca să mă conving că în afară de Biblie, nu e nici un adevăr. – Petre Țuțea
- Taina existenței umane nu stă în a trăi, ci în a ști pentru ce trăiești.
Dintre toate cărțile lumii, Biblia dă cel mai bun răspuns pentru cine vrea să afle rostul vieții. – Nicolae Iorga - Sau te va tine Biblia departe de păcat, sau păcatul te va tine departe de Biblie. – Jim Smith
- Biblia, e o carte pentru orice vreme. De aceea trebuie citită și trăită astăzi. – Duțu Sacramento Continue reading “De atitudinea ta față de Biblie depinde totul!”
Modestia, fermitatea, consecvența – modul în care Ileana a ales să își respecte ethos-ul de proveniență
Dr. Ileana Vesa – “Călugărița penticostală”
Marius Cruceru
Le-am cunoscut pe Ileana și pe Monika în urmă cu ceva ani. Așteptau pe holul Universității din Oradea timide să intre la interviu. Eram în comisie. După ce le-am intervievat separat, le-am întrebat pe amîndouă, pentru că se așteptau una pe cealaltă:
– Vreau să vă întreb ceva personal și oarecum ciudat… pentru că am văzut destule în acești ani și modul în care au început unele studente facultatea și apoi felul în care au finalizat studiile… vreau să vă întreb dacă modul în care purtați baticul derivă din convingerile voastre personale sau este o impunere din partea bisericii, a familiei… Continue reading “Modestia, fermitatea, consecvența – modul în care Ileana a ales să își respecte ethos-ul de proveniență”
Daca pomenesti numele "Isus" în discursul tau, te arestam!
Povestea de viata a Angelei Hildenbrand!
In anul 2011 Angela Hildenbrand era liceana într-un liceu din Texas. Era una din cele mai bune eleve, pentru ca a fost aleasa sa tina discursul de încheiere din partea elevilor la ceremonia de graduare din 2011. Pentru ca este crestina si marturiseste deschis credinta ei, Angela a planificat ca în discursul ei de încheiere sa multumeasca lui Dumnezeu în rugaciune. Tot atunci a aflat ca daca face acest lucru, s-ar putea sa fie întemnitata.
Legea a fost înaintata de un judecator federal din Texas. Potrivit acestei legi, niciun elev din oricare liceu din Texas nu are voie sa se roage sau chiar sa foloseasca cuvinte ca „rugaciune” sau „amin” în timpul ceremoniei de graduare din 2011.
În pofida acestei legi, Angela era gata sa sufere aceasta persecutie: „Chiar ma pregateam sa stau tare pe pozitia care am luat-o de a ma ruga la sfârsit, desi stiam bine ce avea sa urmeze”, a declarat ea pentru CBN News.
Cazul acestei eleve este unul din cele 640 cazuri de ura religioasa, care au fost prezentate într-un raport de catre Liberty Institute.
„Ateistii sunt bine organizati. Rata ostilitatii fata de oamenii de credinta este surprinzatoare. Creste zilnic”, a declarat avocatul Institutului pentru Libertate.
Administratia Veteranilor a solicitat pastorului Scott Rainey sa nu se roage în timpul ceremoniei la Cimitirul National din Houston de sarbatoarea Memorial Day. Acestia i-au interzis pastorului sa se roage „în Numele lui Isus”. „Niciodata în viata mea nu m-am rugat fara sa spun la sfârsit „în Numele lui Isus Hristos Te rog, amin!””, a spus pastorul Rainey.
În urma acestor sesizari, Institutul pentru Libertate ofera ajutor celor carora le-a fost încalcat dreptul la libertatea de exprimare. Consilierul General al Institului pentru Libertate afirma ca atunci când crestinii stau tare pentru credinta lor, de regula, câstiga.
Acesta a fost si cazul Angelei, care, cu o zi înainte de ceremonia de graduare a primit permisiune din partea Curtii de Apel de a se ruga si de a folosi în discursul ei orice cuvinte doreste la adresa lui Dumnezeu. „Îti multumesc pentru dragostea Ta mare pentru noi si pentru tara noasta, în care suntem liberi. M-am rugat în Numele Domnul Isus, amin.” – asa s-a rugat Angela, multumindu-i lui Dumnezeu la ceremonia de graduare.
Tot Curtea de Apel i-a permis si pastorului Rainey sa îsi manifeste public credinta la înmormântari si la orice alte ceremonii religioase. Cu toate acestea, în America, se observa o crestere tot mai mare a numarului asalturilor din parte oamenilor ostili fata de credinta.
Sursa: eleva-crestina-sua-rugaciune-graduare
Povestea de viață a Angelei Hildenbrand!
“Dacă pomenești numele “Isus” în discursul tău, te arestăm.
In anul 2011 Angela Hildenbrand era liceană într-un liceu din Texas. Era una din cele mai bune eleve, pentru că a fost aleasă să țină discursul de încheiere din partea elevilor la ceremonia de graduare din 2011. Pentru că este creștină și mărturisește deschis credința ei, Angela a planificat ca în discursul ei de încheiere să mulțumească lui Dumnezeu în rugăciune. Tot atunci a aflat că dacă face acest lucru, s-ar putea să fie întemnițată. Continue reading “Povestea de viață a Angelei Hildenbrand!”
Marginalizarea credintei în România
ALIANTA FAMILIILOR DIN ROMÂNIA.11 octombrie 2012
http://www.tolerance.org/search/apachesolr_search/sexual orientation.) Am fost ingrijorati de participarea Colegiului din Bacau la acest eveniment si am scris conducerii lui Southern Poverty Law Center cerindu-le anularea evenimentului planificat in Romania. (Redam mai jos textul integral al corespondentie) La numai o zi, SPLC ne-a informat ca evenimentul din Romania a fost, de fapt, initiat la solicitarea Colegiului din Bacau, nu la initiativa celor din SUA. Va informam pentru a clarifica comentariul facut saptamina trecuta. Va anuntam, insa, ca, la cererea conducerii Colegiul din Bacau, evenimentul a fost anulat. Vesti bune! Adaugam deasemenea ca unul dintre cititorii nostri a facut si el un demers pe linga Colegiu cerind anularea evenimentului. Multumim dinsului si celorlalti care si-au facut auzita vocea.
http://www.alianta-familiilor.ro/decl_timisoara.php

