Desculți 2012 – O adunare în cinstea Domnului!

Mi-am făcut un obicei să scriu câteva reflexii după fiecare întâlnire.

Intâlnirea “Desculți” Romanian Homecaming,  “O sărbătoare în Cinstea Domnului” începe cu călătoria spre Hickory, care în aceasta perioadă a anului este traversarea unui spectacol continu de culori, fie venind dinspre west prin Appalachian  Mountains ori dinspre est străbătând Smoky Mountains
Drumul nostru spre Hickory în acest an a început cu 8 zile înaintea întâlnirii cu un ocol de aproximativ 1000 de mile. Continue reading “Desculți 2012 – O adunare în cinstea Domnului!”

Baza pe care a fost cladita SUA s-a spart în bucati!

 Ce se întâmpla cu 1 din 5 americani?

    .      .
http://m.antena3.ro prezinta o stire neasteptat de alarmanta prin continutul unei statistici. Americanii   se îndreapta vertiginos spre un tot mai adânc dezastru:

Un american din cinci si o treime dintre tinerii americani cu vârste mai mici de 30 de ani se declara fara afiliere religioasa, o cifra care “creste rapid” de cinci ani într-o tara cu traditie în viata religioasa, potrivit unui studiu publicat marti, relateaza AFP.

Potrivit institutului de cercetari Pew Research Center’s Forum on Religion&Public Life, numarul persoanelor care se declara fara afiliere religioasa “nu a fost niciodata atât de ridicat”.

Pe parcursul ultimilor cinci ani, aceasta categorie de populatie a trecut de la 15 la 20 la suta în rândul tuturor adultilor americani.

Printre ei, 13 milioane se declara atei sau agnostici si aproape 33 de milioane “fara afiliere religioasa particulara”. Doua treimi dintre cei 46 de milioane “cred în Dumnezeu”, subliniaza institutul.

Aceasta progresie a cifrelor se explica prin (…)

 

Puteti da CLICK AICI pentru a citi întregul articol.

 

*.

Tragedia Americii e una  foarte mare!

Constitutia Statelor Unite  a rezistat mai bine de 200 de ani. De ce?  Deoarece ea a a fost conceputa de catre adevarati  crestini americani  si  în  baza  întelepciunii venite din Cuvântul lui Dumnezeu –  BIBLIA.

Firul  calauzitor al acelei constitutii viabile era unul plin de întelepciune,  Nihil sine Deo – Nimic fara Dumnezeu.  Atunci americanii recunosteau deschis si plenar ca Dumnezeu este Creatorul cerurilor,  Pamântului si omului.  Dumnezeu este Atotputernic si vegheaza asupra creatiei  si are totul în controlul Sau. În El avem viata,  fiinta si miscarea.

Însa,  în ultimele decenii,  oamenii s-au îndepartat tot mai mult de credinta în Creator, nu mai citesc Biblia, locul unde este revelat pentru noi adevarul despre Dumnezeu si despre om, si astfel se îmbata cu alte filozofii oculte care nu-L cunosc si nu-L onoreaza pe Dumnezeu. 

Si rezultatele se vad chiar si prin faptul ca lumea de azi este foarte debusolata, criza economica se adânceste tot mai mult, drogurile si imoralitatea crasa iau un avânt fara precedent (avorturile cresc exponential, procentul casatoriilor e într-o mare  scadere si nu sunt  cladite pe morala si percepte crestine,  nu rezista, rata divorturilor e foarte mare; homosexualitatea este legiferata în tot mai multe state, fiind agreata de presedinti ca Barack Obama).

Daca mai înainte, nimic nu se facea fara Dumnezeu, astazi vorca toate  sa se faca  fara El, iar rezultatele sunt catastrofale.

Solutia e întoarcerea deîndata cu fata spre Dumnezeu, cu sinceritate, cu pocainta si cu închinare. Sa venim cu totii, ca unul, în rugaciune înaintea Tatalui din Cer sa ne cerem iertare pentru ofensa si razvratire si sa-I cerem îndurare si sa ne ofere prin har  vremuri de trezire spirituala,  în care sa-L glorificam pe  Isus Mântuitorul prin vietile noastre.

 

Ce se întâmplă cu 1 din 5 americani?

Baza pe care a fost clădită SUA s-a spart în bucăţi!

  .

http://m.antena3.ro prezintă o știre neașteptat de alarmantă prin conținutul unei statistici. Americanii   se îndreaptă vertiginos spre un tot mai adânc dezastru:

Un american din cinci şi o treime dintre tinerii americani cu vârste mai mici de 30 de ani se declară fără afiliere religioasă, o cifră care “creşte rapid” de cinci ani într-o ţară cu tradiţie în viaţa religioasă, potrivit unui studiu publicat marţi, relatează AFP.

Potrivit institutului de cercetări Pew Research Center’s Forum on Religion&Public Life Continue reading “Ce se întâmplă cu 1 din 5 americani?”

Viata – darul lui Dumnezeu

Andreia-Roxana BOTIS

Viata este darul exclusiv, al lui Dumenzeu, însa pe lânga viata, omul a mai fost înzestrat, cu darul vazului, auzului, mersului, etc. , iar pentru aceste daruri, fiecare dintre noi sa mutumim, Binefacatorului, Creatorului, Tatalui nostru Cel Ceresc. Porunca din Decalog, care face referire la cel mai de pret dar al lui Dumnezeu, este porunca a sasea: ,,Sa nu ucizi!”. Aceasta porunca, opreste crima sub toate aspectele ei: ucidere, sinucidere, avort si eutanasie.

Nimeni si nimic pe lumea aceasta, nu are dreptul sa ia viata cuiva, justificându-se pe urma, ca a facut-o din razbunare sau din alte motive. Persoana care a savârsit voia celui Rau, a reusit sa devina o persoana patata si nefericita, iar Dumnezeu îi va da plata cuvenita, asigurarea unui loc în infern. Doar Dumnezeu, are autoritatea asupra vietii fiecaruia si este în masura sa decida câte zile mai avem pe acest pamânt, întinat de pacate.Trebuie mereu sa ne rugam Tatalui, sa-I multumim pentru toate darurile, cu care am fost înzestrati si sa încercam pe cât posibil sa împlinim, voia Sa. Spun acest lucru deoarece omul a fost creat dupa Chipul lui Dumnezeu, fiind înzestrat cu: suflet, ratiune, sentiment si vointa, fiind chemat sa ajunga la asemanarea cu Dumnezeu, practicând virtutile si împlinind poruncile.

În viata de zi cu zi, fiecare om, are datoria sa se gândeasca la urmatorul aspect:  ,, Nu poate sa faca un pas fara Dumnezeu!”, iar de aceea  credinta, nu trebuie sa lipseasca din viata noastra,  ea este ,,Steaua conducatoare, a vietii trecatoare”.

Andreia-Roxana BOTIS clasa a XII-a,  Liceul ,,George Pop de Basesti” Ulmeni, Maramures (fragment din eseul realizat la olimpiada de religie, faza municipala, Baia Mare – 2012)

 

Viaţa – darul lui Dumnezeu

            Andreia-Roxana BOTIŞ

.
Viata este darul exclusiv, al lui Dumenzeu, însă pe lângă viaţă, omul a mai fost înzestrat, cu darul văzului, auzului, mersului, etc. , iar pentru aceste daruri, fiecare dintre noi să muţumim, Binefăcătorului, Creatorului, Tatălui nostru Cel Ceresc. Porunca din Decalog, care face referire la cel mai de preţ dar al lui Dumnezeu, este porunca a şasea: ,,Să nu ucizi!”. Această poruncă, opreşte crima sub toate aspectele ei: ucidere, sinucidere, avort şi eutanasie. Nimeni şi nimic pe lumea aceasta, nu are dreptul să ia viaţa cuiva, justificându-se pe urmă, că a făcut-o din răzbunare sau din alte motive. Continue reading “Viaţa – darul lui Dumnezeu”

Hickory, N.C. – un oraș binecuvântat

                           by George Danciu

 Cântau, mărind şi lăudând pe Domnul prin aceste cuvinte:    „Căci este bun, căci îndurarea Lui pentru Israel ţine în veac!”

                                                                               EZRA, 3.11

ORAȘUL HICKORY-NC  este  situat într-o zonă pitorească  “Mountain View”  din  statul Carolina de Nord, așezat pe o suprafață de 72,7 km ²  de dealuri atrăgătoare,  cu  păduri de foioase  și pin,  cu  întinse pășuni brăzdate de terenuri agricole – așezământ împodobit cu oaza de apă   “Lake Hickory”, creat în 1927 de oamenii  destoinici ai comunității prospere prin  ridicarea unui  baraj  peste râul Catawba și însumează 169  de km de linie de coastă, fiind o excelentă sursă de apă potabilă și  de turism. Continue reading “Hickory, N.C. – un oraș binecuvântat”

Romney nu e Obama!

                        Petre Lascau

.

          Am urmarit aseara confruntarea politica a celor doi candidati la presedentia Statelor Unite. Nu contest victoria lui Romney în acest duel de idei cu public. Nu ea însa m-a convins sa votez pentru el.

                 Este total împotriva constiintei mele sa-mi dau votul unui candidat care sprijineste public si oficial uciderea a milioane de copii în pântecul mamelor lor.

As putea continua si cu alte lucruri care sunt si ele împotriva convingerilor mele, dar acesta mi-e suficient.

Am dat peste un pasaj din scrierile lui Oswald Chambers (Cu Dumnezeu spre necunosut, pag. 26), în care autorul puncteaza genial temelia civilizatiei umane.

Prima civilizatie a fost întemeiata de un criminal (Cain), si de atunci întregul fundament al vietii civilizate este un sistem vast si complicat de crime mascate. Gasim însa ca este mai util pentru bunastarea omeneasca sa nu-i ucidem pe oameni pe fata, ci slujindu-ne de un sistem competitiv. Este întiparit în gândirea noastra faptul ca rivalitatea si competitia sunt esentiale pentru mentinerea vietii civilizate; iata de ce afirmatiile lui Isus Christos par exagerate, nebune si ridicole.

Trebuie sa fii nebun, de exemplu, sa crezi ca este posibil sau chiar dezirabil sa traiesti practic ce se spune în Predica de Munte.

Si cine este nebunul acela? Cel care este nascut din nou si care îndrazneste sa practice învatatura lui Isus.

Nu-mi fac iluzii ca un nou presedinte v-a schimba mersul acestei lumi. Nadajduiesc însa, ca mscar în acest domeniu, al avortului, Romney sa gândeasca altfel decât Obama. Nu stiu daca va face ceva sau nu, dar am obligatia morala sa fiu alaturi de el atunci când declara ca este de partea vietii.

De aceea am trei motive majore pentru care voi vota cu Romney:

1. Motivul numarul unu: Romney nu e Obama.
2. Motivul numarul doi: Romney nu e Obama.
3. Motivul numarul trei: Romney nu e Obama.

Seminar despre iertare (2)

 

Emil Bartos – NU EXISTĂ IERTARE FĂRĂ MĂRTURISIRE

 
   
 
          
             
by George Danciu
 
 
.

fiţi buni unii cu alţii, miloşi şi iertaţi-vă unul pe altul,

  cum v-a iertat şi Dumnezeu pe voi în Hristos

                                                          (Epistola către  Efeseni, 4.32)

  1.  Dacă iertaţi oamenilor greşelile lor, şi Tatăl vostru cel ceresc vă va ierta greşelile voastre. – EVANGHELIA LUI MATEI 6.14
  2.  Nu iertam din datorie, ci din har. – Emil Bartos
  3. Cum iubesti, asa ierti! – Emil Bartos
  4. Iertarea stă alături de iubire, căci numai iubind poți ierta. Când iertăm, luăm în brațe iubirea. –Vavila Popovici
  5.  Dumnezeu nu te iarta din oficiu (obligatie). – George Danciu Continue reading “Seminar despre iertare (2)”

Dialog cu solista Oana Seman

by Octavian Curpas

Despre diversitatea stilurilor în muzica crestină contemporană

 

De dorul Tau” este titlul albumului de debut, cu care solistă de muzică crestină Oana Seman se face remarcată, în 1995. Cântecele interpretate de ea se disting si câstigă prin naturalete, dar si prin calitatea executiei si a mesajului. Oana Seman aduce prestigiu muzicii crestine, înălțând si sustinând, prin melodiile ei, sufletele iubitorilor de frumos si de spiritual.

Oana Seman s-a nascut pe 11 iulie 1979 la Sighisoara, in judetul Mures si este absolventa a sectiei de pictura, din cadrul Universitatii de Arta si Design din Cluj- Napoca. Dragostea ei pentru melosul crestin incepe in copilarie. Dintre numeroasele amintiri frumoase pe care le pastreaza din acea perioada, Oana Seman a ales sa ne daruiasca tihna si culoarea unei livezi inflorite, in primavara. Continue reading “Dialog cu solista Oana Seman”

Peste deal de lumea materială

                       by Angela Monica Jucan

…………….    Ar fi lipsit de onestitate să prezint cartea Funiile dragostei, scrisă de Ligia Seman, ca pe o descoperire a mea. Am ajuns la ea via Imaginea lui Dumnezeu reflectată într-un roman al căutărilor la vremea descoperirii sensului vieţii – ampla şi profunda analiză semnată de Octavian D. Curpaş.

Dacă ar fi să pun o „etichetă” textelor lui Octavian Curpaş, aş scrie pe ea: înţelegere. El are, totdeauna, o privire înaltă asupra problemelor şi ceea ce, şi cu mult talent literar, ne prezintă, este linia dreaptă a lucrurilor (oameni, fapte – orice) – conturul lor, curăţat de porozităţi sau false podoabe. Cine citeşte recomandarea pe care o face el romanului Ligiei Seman, va citi şi cartea pentru că Octavian Curpaş ne convinge că, în “Funiile dragostei” (care – ne asigură el – nu are nimic de-a face cu ficţiunea), vom găsi o acţiune aparte, un subiect capitalizat în iubire, o pledoarie pentru compatibilizarea vieţii civile cu credinţa, un conflict bine condus, într-un stil literar atractiv, autoarea stăpânind atât arta narativă, cât şi cea a instrumentării dialogului sau arta mijloacelor de caracterizare a personajelor. Continue reading “Peste deal de lumea materială”

Interviu cu pastorul Nicu Butoi

 Hăituit şi arestat de comunişti pentru că predica şi răspândea Biblii, Nicu Butoi este protejat şi hrănit ca de îngeri prin cele 90 de zile de înfometare şi muncă silnică din penitenciarul Bacău şi scăpat de condamnarea secretă la moarte, în timp ce nu conteneşte “să predice pe Domnul” şi să încurajeze pe toţi cei din jur, arestaţi şi gardieni deopotrivă, chiar acolo în detenţie.”            Octavian Curpas

Evanghelistul internaţional de origine română, Nicu Butoi, se înscrie cu siguranţă pe lista celor mai de succes predicatori la nivel mondial. La vârsta de 16 ani, după ce viaţa lui a fost tranformată de Cuvântul lui Dumnezeu, primul lucru pe care l-a făcut, după botez, a fost să-i ceară unui pastor “o carte de predici” ca să prezinte şi altora pe Domnul Hristos. În perioada comunistă, a găsit o metodă foarte ingenioasă de-a predica Evanghelia prin faptul că a decis să lucreze ca zugrav, această meserie conferindu-i posibilitatea să intre în sute de case şi să ducă Cuvântul speranţei. Continue reading “Interviu cu pastorul Nicu Butoi”

De 4 ani Dumnezeu nu răspunde…

By Nicolae Geantă

O colegă de-a mea, care este o fată tare de treabă, mi-a mărturisit azi dimineaţă că sora ei este dezamăgită de răspunsurile lui Dumnezeu. “Nu ştiu de ce, dar de 4 ani aşteaptă ca Domnul să-i răspundă la rugăciuni, şi nu primeşte nici un răspuns. Nici în plan profesional, nici sentimental. Nimic”. 

I-am spus profesoarei să-şi imagineze că suntem internaţi într-un spital, cu operaţii grele, mobilizaţi la pat. În salon intră preşedintele României. “Domnule preşedinte, am nevoie de 100 de euro pentru medicamente”, îi strigăm noi. “Ce crezi, ne va ajuta?”. “Nu”, mi-a răspuns scurt şi sec colega. “Aşa este. Dar dacă în salon cu noi este fata preşedintelui, şi când intră acesta ea îi cere 100 de euro, ce crezi, îi dă?”. “Fără nici o problemă”. I-am explicat prietenei mele că tot aşa lucrează şi Dumnezeu. Dacă-i eşti fiu, El îţi va răspunde prompt la rugăciune. Continue reading “De 4 ani Dumnezeu nu răspunde…”

Perle despre iubire

“Împotriva iubirii, nu este lege.”
 George Danciu

.

                               D I A M A N T E 

          din cuvinte duhovniceşti

 .

 

                 Luate din cartea FULGURAŢII – de Vavila POPOVICI 

*

Iubirea este legea spirituală a universului.

*                

Dragostea este bunul cel mai de preţ al sufletului.

*
Platon afirma că dragostea este resortul adânc al oricarei creaţii. Cu adevărat, spunea şi Apostolul Pavel în prima scrisoare către Corinteni, 13: “Dacă dragoste nu am, nimic nu sunt.” Continue reading “Perle despre iubire”