24 de dovezi care-ți vor schimba viața!

În Biblie este scris că Dumnezeu a așezat raiul chiar pe pământ! Principiul antropic al științei, formulat în secolul al XIX-lea, a confirmat Biblia! Știința de astăzi descrie Universul prin termenii timp, spațiu, materie și energie, crearea lor fiind descrisă la începutul Bibliei!

Prima lege a termodinamicii, descoperită în secolul al XVIII-lea, a confirmat cele spuse în Biblie! Cantitatea totală a energiei și materiei din Univers rămâne constantă! Continue reading “24 de dovezi care-ți vor schimba viața!”

Eduard Claudiu Moisa: Isus, IIsus sau Yeshua?

George's avatarARMONIA MAGAZINE - USA

MATEI 1:1-16

NT începe cu genealogia lui Yeshua pentru a arăta faptul că îndeplinește condițiile reglementate în Tanakh (VT) pentru a fi Mashiach (Mesia) și anume: să fie descendentul lui Avraam (Avraham, Gen.22:18), Iacov (Ya´akov, Numeri 24:17), Iuda (Y´hudah, Geneza 49:10), Isaia (Y´shai, Isaia 11:1), David (2Samuel 7:13) și Zorobabel (Z´rubavel, Hagai 2:22-23). Cartea neamului lui Yeshua respectă același tipar de prezentare al unei genealogii ca și în Geneza cap.5 și 10 și 1Cronici 1-9.

Numele ”Yeshua HaMashiach” este tradus în limba română ca ”Isus Hristos” și ne induce subtil ideea că ar fi compus dintr-un nume și un prenume, cum este obișnuit în cultura noastră. Știm însă că oamenilor le-a fost dat un Nume în care să poată fi mântuiți, nu un nume și un prenume.

View original post 646 more words

Medicul de familie Irina Gribincea s-a tratat singură de COVID-19 și a aplicat rețeta altor circa 400 de pacienți

Dana HUMOREANU

Medicul de familie sucevean Irina Gribincea s-a tratat singură, acasă, de infecția cu COVID-19, folosind medicația uzuală pentru virozele respiratorii. Contactată, joi, doctorița a declarat că a avut simptome de infecție cu COVID la începutul lunii martie, doar că la acea vreme absența temporară a gustului și mirosului nu era asociată cu noul coronavirus. ”Ceea ce știam atunci era definiția de caz COVID, cu disfagie, febră și tuse. Eu nu am avut nici unul dintre aceste simptome. Am considerat că am o răceală și am tratat-o ca pe o răceală. Am trecut prin toate fazele urâte și grele ale bolii și atunci când durerea din piept era insuportabilă și lipsa de aer acută, știam că tratamentul prescris de mine este cel mai bun”, a declarat dr. Gribincea.

Întrebată ce tratament a urmat, ea a răspuns că a luat paracetamol, biomicin și biosept, două produse românești, vitamina C retard (ctb), ceai Gripovit max C și ceai Hapciu instant pentru că, la fel ca la orice viroză, hidratarea este foarte importantă. În același timp, s-a înscris în grupul internațional al medicilor anti- COVID, astfel încât a fost permanent la curent cu informațiile privind evoluția acestei boli cu simptome atât de diverse și cu rezultatele tratamentelor urmate de pacienții din alte țări.

Continue reading “Medicul de familie Irina Gribincea s-a tratat singură de COVID-19 și a aplicat rețeta altor circa 400 de pacienți”

”Moartea am exersat-o în tinereţe. Azi nu mai am teamă de ea!” (Sorin Postelnicu)

Interviu cu arhitectul Sorin Postelnicu, fost actor la Teatrul Odeon din Bucureşti

de Florentin Năsui

În urmă cu peste 3 decenii, în cadrul Festivalului Naţional de Poezie de la Sighetu Marmaţiei şi a Serilor de poezie ”Nichita Stănescu” de la Deseşti, la sala ”George Enescu”din Sighetu Marmaţiei a avut loc cel mai mare spectacol din toate timpurile! E vorba de spectacolul de poezie, muzică şi proiecţie cinematografică intitulat ”Freamătul viorilor, pe versuri de Nichita Stănescu, Marin Sorescu, Mircea Belu, Ovidiu Genaru, în regia lui Dan Iordăchescu. Protagonişti: actorii Sorin Postelnicu (Teatrul Odeon Bucureşti) Mircea Belu (Teatrul Naţional Timişoara) şi chitaristul Ştefan Russu (Bucureşti). Continue reading “”Moartea am exersat-o în tinereţe. Azi nu mai am teamă de ea!” (Sorin Postelnicu)”

Andrei Caramitru (USR), citat de CNCD să formuleze un punct de vedere prin care să arate dacă afirmațiile sale posibil discriminatorii la adresa Ortodoxiei nu sunt ce par a fi

by Vlad Pârău

Andrei Caramitru (USR) a fost notificat de Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD) să dea explicații pentru o postare publicată pe Facebook în Săptămâna Patimilor, când a anunțat că se dezice de Biserica Ortodoxă Română (BOR), pe care a catalogat-o ca „organizație criminală, retrogradă, retardată, coruptă”, și a numit „Ortodoxia ca rit creștin” un „coșmar rusofon  criminal care ne ține în afara civilizației” sau „o sectă demonică”. Continue reading “Andrei Caramitru (USR), citat de CNCD să formuleze un punct de vedere prin care să arate dacă afirmațiile sale posibil discriminatorii la adresa Ortodoxiei nu sunt ce par a fi”

DR. VASILE ASTĂRĂSTOAE: De ce nu se fac necropsii în pandemia Covid-19?

În 1761, la optzeci de ani,  Giovanni Battista Morgagni (25 februarie 1682 – 6 decembrie 1771) a publicat lucrarea De Sedibus et causis morborum per anatomem indagatis, care a făcut din anatomia patologică o știință. Anatomia patologică a introdus în medicină o abordare bazată pe exactitate și precizie. Astăzi, nu există manual de medicină, care să nu aibă (la descrierea unei boli) un capitol consistent de anatomie patologică, iar, în practica medicală, terapia (în majoritatea cazurilor) este condusă pe baza rezultatelor explorării anatomo-patologice. Astăzi, anatomia patologică poate contribui la caracterizarea unor modificări care pot fi specifice (patognomonice) pentru o anumită maladie sau generale (nespecifice) – prezente în mai multe afecțiuni. Continue reading “DR. VASILE ASTĂRĂSTOAE: De ce nu se fac necropsii în pandemia Covid-19?”

Acad. Ioan-Aurel Pop despre „vina bătrânilor de a fi bătrâni”: Nu-i umiliți cu grija excesivă, lăsați-i în rând cu lumea, nu-i mai individualizați mereu, ca și cum ei ar fi purtătorii răului

 Izolarea îndelungată ucide ființa umană la orice vârstă!

by Ștefania Brândușă

Un nou manifest impresionant despre „vina bătrânilor de a fi bătrâni”  a fost postat pe contul de Facebook de președintele Academiei Române, prof. Ioan-Aurel Pop. O nouă încercare de a arăta că bătrânii României, victime ale stării de urgență și ale sale Ordonanțe Militare, nu trebuie ținuți în țarcuri sub pretextul ocrotirii lor în vreme de pandemie.  Bătrânii nu au nevoie de discriminare pozitivă, spune președintele Academiei Române, reamintind că de când e lumea ziua de mâine  nu-i este asigurată nimănui, tânăr sau vârstnic.  Iar „bătrânii oricum mor pe capete și este absolut normal să fie așa, până când nu se va găsi secretul vieții veșnice”.  „Nu împingeți „bunăvoința” aceasta față de bătrâni și după 15 mai, pentru că ar fi dureros și grav”, scrie academicianul. Continue reading “Acad. Ioan-Aurel Pop despre „vina bătrânilor de a fi bătrâni”: Nu-i umiliți cu grija excesivă, lăsați-i în rând cu lumea, nu-i mai individualizați mereu, ca și cum ei ar fi purtătorii răului”

VAVILA POPOVICI: Mi-e teamă. Plânsul bătrânilor.

Mi-e teamă

A început să-mi fie teamă de bătrânețe
mai mult ca de moarte!
Mi-e teamă de foame, de frig,
de lipsa de dragoste.
Mi-e teamă că ne vor sui în copaci
și vom cădea răniți
de crengile lor neprimitoare.
Mai mult ca de moarte
mi-e teamă de bătrânețea
cerută Domnului cândva.
Mai mult ca de moarte
mi-e teamă de bătrânețea mea! Continue reading “VAVILA POPOVICI: Mi-e teamă. Plânsul bătrânilor.”

„Alternativa Dreaptă” cere demiterea dr. Streinu Cercel, specialistul care anunța în 2006 moartea a 2.000.000 de români de gripă aviară

by Andrei Nicolae

Și partidul „Alternativa Dreaptă” a cerut astăzi demisia Dr. Adrian Streinu-Cercel, „același medic care estima în 2006 moartea a 2.000.000 de români din cauza gripei aviare iar în 2009 prevestea moartea a 20.000 de români, ca urmare a gripei porcine”.

Partidul Alianța pentru Unirea Românilor cere demisia sau demiterea medicului Streinu-Cercel: „Este un pericol public pentru sistemul de sănătate publică din România”

Comunicatul partidului de dreapta afirmă: „Acum două luni, medicul Streinu-Cercel comunica public că virusul COVID-19 este de zece ori mai slab decât un virus gripal obișnuit. Din fericire, toate alegațiile pretins științifice ale domnului Cercel nu s-au confirmat și asta tocmai din cauza slabei capacități de raționare a acestuia.”

În lumina ultimelor declarații a specialistului în pandemii, Alternativa Dreaptă „solicită, în mod public, demisia sau demiterea domnului Adrian Streinu-Cercel, din funcția deținută. Continue reading “„Alternativa Dreaptă” cere demiterea dr. Streinu Cercel, specialistul care anunța în 2006 moartea a 2.000.000 de români de gripă aviară”

Dragi politruci, agenți secreți, polițiști, procurori, și tot restul de oficiali mafioți ai statului român, am pentru voi o veste rea și una bună

by Paul Ghițiu

Resemnarea, bunătatea, îngăduința și îndurarea sunt desigur virtuți creștine majore. În proximitatea neroziei trebăluitoare, a prostiei îngâmfate, a răutății, fățărniciei, nedreptății strigătoare la cer, a nepăsării de durerea și nevoia altuia, a ticăloșiei, nemrniciei, fomalismului încrâncenat și cinic, a setei de sînge, a vrălmășiei nepotolite, creștinul se cuvine să urmeze pilda Domnului și Învățătorului său și să se umple de sfântă mânie. (N. Steinhardt)

Politruci pentru că nu sunteți altceva decât niște comisari și instructori politici ai iadului și nu meritați numele de reprezentanți ai neamului omenesc.

Mafioți, căci pentru tâlhării ați intrat în politică, cu tâlhării v-ați ocupat și la rândul vostru, sunteți în slujba mafiei bancare globaliste, sluga directă a stăpânului legiunilor întunericului și tuturor mafioților lumii acesteia. Continue reading “Dragi politruci, agenți secreți, polițiști, procurori, și tot restul de oficiali mafioți ai statului român, am pentru voi o veste rea și una bună”

Președintele Academiei, Prof. Ioan-Aurel Pop, se declară stupefiat de ideea de a carantina bătrânii de peste 65 de ani

Autoritățile au datoria să ia cele mai severe măsuri ca să asigure sănătatea populației, dar nu au datoria de a demoraliza lumea

by Andrei Nicolae

Președintele Academiei Române, Prof. Ioan-Aurel Pop, a scris că a aflat „cu stupoare” despre ideea de a introduce în carantină toți bătrânii cu vârsta de peste 65 de ani și că i se pare „halucinant” ce se vehiculează în acest sens.

„Aș fi scris azi despre cu totul altceva, de exemplu, despre felul cum privesc românii relația lor cu credința și cu biserica, evident, tot în contextul acestui atât de mediatizat virus, cel mai cunoscut virus din câte au fost pe lume. Dar am aflat cu stupoare că ministrul sănătății vrea „să carantineze” toate persoanele trecute de 65 de ani, „într-un hotel”, „într-o cameră cu tot confortul” etc. Mi se pare halucinant și cred, deocamdată, că acestea sunt metafore de jurnalist dornic de publicitate. Nu zic nimic, momentan, despre asta, dar atrag atenția că verbul „a carantina” nu există în limba română și, prin urmare, el nu este prezent în niciun dicționar. Acțiunea respectivă se exprimă corect printr-o locuțiune verbală, de genul „a pune în carantină”, „a plasa în carantină”, „a trimite în carantină” etc. Dar cum substantive ca „pandemie” sau „virus” fac epocă, de să nu se impună și acest sinistru verb?”, se întreabă prof. Pop. Continue reading “Președintele Academiei, Prof. Ioan-Aurel Pop, se declară stupefiat de ideea de a carantina bătrânii de peste 65 de ani”

COVID-19 a fost creat într-un laborator din Wuhan, declară cercetătorul Luc Montagnier

Profesorul Luc Montagnier, câştigător al Premiului Nobel pentru medicină în 2008, pentru descoperirea virusului HIV, care produce SIDA, a susţinut la o emisiune a unui post francez, că virusul Wuhan, cunoscut sub numele de SARS-cov-2 este un produs sintetic care a fost eliberat accidental dintr-un laborator din Wuhan, China.

Se spune că cercetătorii chinezi au folosit coronavirusuri drept bază pentru generarea de noi virusuri în încercarea de a găsi un vaccin împotriva SIDA.

Aşa cum a arătat şi o echipă de medici indieni la începutul pandemiei, în genomul virusului Wuhan au fost găsite segmente de genom de HIV. După o presiune imensă, echipa de medici indieni şi-a retras lucrarea, înainte ca ea să fie revizuită de colegi. Continue reading “COVID-19 a fost creat într-un laborator din Wuhan, declară cercetătorul Luc Montagnier”

Lăsați totul și citiți acest articol de preoție nouă!

De citit la toate catedrele și catedralele care întăresc spiritualitatea în ghipsul inspituționalizării ! Iată o adiere de viață, viață adevărată, amirosind a înviere ! În sfârșit!

Doamne bun, pornește iar o epidemie de credință care să-i facă zadarnici pe doctorii cocoțați acolo unde numai Tu ai autoritate!  Stabilește-ne iar în Emausul călătoriilor împreună cu Tine, departe de Ierusalimul fariseilor și cărturarilor din toate timpurile !

Ne referim așadar la un excelent articol, postat de înviere, scris de Pr. Ioan-Florin Florescu.

semnul Bisericii călătoare

 

De la Ierusalim la Emaus erau 60 de stadii, adică ceva mai puțin de 12 kilometri (Luca 24,13-35). Dar în duminica învierii Domnului drumul acesta se va face distanța nesfârșită dintre instituția credinței  și  împărăția cea vie a lui Dumnezeu.

Este aceeași distanță  dintre  religie și credință, pe care cei mai mulți credincioși, din păcate ținuți în captivitatea ritualică a religiei chiar de preoții lor care în aceste zile se pozează pe facebook în posturi dramatice, nu o vor străbate niciodată. 

De aici și sentimentul general de insecuritate, de sfârșitul lumii, de dezorientare spirituală: unde să te mai duci, unde să-l mai găsești pe Dumnezeu, atunci când toate drumurile tale au fost în afară și n-ai fost învățat să călătorești înlăuntrul tău. Continue reading “Lăsați totul și citiți acest articol de preoție nouă!”