Un activist #rezist a recunoscut, cu seninătate, că s-a deplasat 150 de km în noaptea de Înviere, inclusiv după ora 22:00, pentru a „verifica bisericile”

Nicio reacție din partea autorităților

by Andrei Nicolae

Ovidiu Vanghele, coordonator al siteului safielumina.ro (FOTO, stânga) și activist progresist la a recunoscut public că a circulat 150 de km în noaptea de Înviere, inclusiv după ora 22:00, când toată circulația este oprită, pentru a vedea dacă preoții și enoriașii respectă interdicția de a participa la slujbe.

Conform propriei mărturisiri, acesta a circulat 150 de km „prin comunele din jurul orașului Câmpina” „încercând să văd cum se comportă oamenii, preoții și voluntarii lor în misiunea de a împărți lumina, iar apoi ce se întâmplă la biserici, dacă oamenii chiar respectă interdicția de a participa la slujbă”. Continue reading “Un activist #rezist a recunoscut, cu seninătate, că s-a deplasat 150 de km în noaptea de Înviere, inclusiv după ora 22:00, pentru a „verifica bisericile””

Numărul 1 al tenisului mondial, Novak Djokovici le-a transmis tuturor popoarelor ortodoxe salutul „Hristos a Înviat”

Djokovici spune că se opune vaccinării obligatorii împotriva noului coronavirus.

Sârbul Novak Djokovici, numărul unu mondial, spune că nu este de acord cu vaccinarea obligatorie în cazul unui eventual vaccin împotriva coronavirusului și a dat de înțeles că este împotriva vaccinării obligatorii în general.

Subiectul a apărut într-o discuție dintre Djokovici și mai mulți sportivi sârbi, pe facebook.

„Personal, mă opun vaccinării și nu mi-aș dori să fiu obligat de cineva să mă vaccinez pentru a putea călători”, a spus Djokovici în discuția cu conaționalii săi. Continue reading “Numărul 1 al tenisului mondial, Novak Djokovici le-a transmis tuturor popoarelor ortodoxe salutul „Hristos a Înviat””

Ce L-a ținut pe cruce…

Hristos a fost luat din grădina Ghețimani prin trădare, Iuda L-a sărutat crezând că-L va face să creadă că nu e o trădare, ci un simplu salut evreiesc. A fost legat ca un făcător de rele, deși era vindecătorul tuturor bolnavilor și sursa de hrană a tuturor sărmanilor, iar pe lângă aceste lucruri, era Cel care sătura sufletele oamenilor cu predicile Sale dumnezeiești.

A fost apoi târât în șase procese ilegale în mai puțin de 24 de ore. Purtat ca un “infractor” prin fața adevăraților infractori, de la Ana, unde a fost pălmuit, la Caiafa, unde a fost bătut, scuipat, pălmuit și batjocorit, apoi la Pilat, care L-a trimis la desfrânatul Irod, care L-a umilit punându-I o haină regală stacojie în râs pentru declarațiile Lui că e Dumnezeu. Continue reading “Ce L-a ținut pe cruce…”

ADRIAN PAPAHAGI: Dacă nu se dezice TOTAL de Andrei Caramitru, USR se înscrie în categoria partidelor extremiste

Dacă nu se dezice total de Andrei Caramitru, USR se înscrie în categoria partidelor extremiste, care promovează diabolizarea unor largi categorii de oameni (în acest caz, creștinii ortodocși).

Pentru niciun creștin ortodox, USR nu este votabil după cele scrise de Caramitru. USR nu are decât să își caute voturile unde dorește.

Adrian Papahagi: Respectați legea, fiți prudenți! Nu vă lăsați inflamați nici de fanaticii din Biserica noastră, nici de istericii care ne detestă!

Aștept ca d-l Dan Barna să-și exprime regretul că a colaborat cu un astfel de om, să ne informeze că Andrei Caramitru a fost exclus din USR pentru infamiile proferate la adresa românilor ortodocși, și că USR nu mai întreține nicio relație cu Andrei Caramitru. Continue reading “ADRIAN PAPAHAGI: Dacă nu se dezice TOTAL de Andrei Caramitru, USR se înscrie în categoria partidelor extremiste”

Magiunul de prune Topoloveni

S-au împlinit 9 ani de când am fost certificați de Uniunea Europeană ca produs cu Indicație Geografică Protejată.

Procedura a durat 2 ani, până în 7 aprilie 2011, dată la care magiunul de prune Topoloveni a dovedit că are o rețetă autentică, unică, tradițională din anul 1914. Uniunea Europeană ne-a asigurat ulterior protecția internațională în Canada și Japonia.

În toți acești 9 ani, am dovedit că suntem o marcă românească de excelență. Timp de 5 ani de zile am fost singurii producători din industria alimentară din România care au fost recunoscuți de Uniunea Europeană pentru păstrarea tradiției românești prin Indicaţia Geografică Protejată. Continue reading “Magiunul de prune Topoloveni”

Întreaga Săptămână Mare nu este numai despre iertare, ci și despre ura omului față de Dumnezeu

În Miercurea Mare a trădării – de altfel, întreaga Săptămână Mare nu este numai despre iertare, ci și despre ura omului față de Dumnezeu, despre tentativa de a-L ucide pe Iisus, despre necredință și calomnie – , a vicleniei și a corupției lui Iuda, puroiul haterilor Învierii și ai credinței răzbate vehement prin crusta pandemiei, răspândind un aer pestilențial, a cărui compoziție este formată din următoarea formulă alchimică cu proprietăți (im)precise de anihilare definitivă a adversarului:

  • sparanghelul german este infinit mai valoros decât lumina pascală
  • grobianismul progresist și neoateist desființează fără drept de apel dorința creștinului de a trăi bucuria și liniștea Paștilor în biserica din casa familiei sale
  • este mult mai fezabil să te declari “un om spiritual” cu spumele veninului urii până în creștetul capului decât îngăduința și smerenia unui ortodox, care încasează permanent pumnii neocomuniștilor din mișcarea de extremă stângă, în mod impropriu și fals autodefinită “de centru dreapta modern”
  • salvatorii (seculariști ai) României consideră că este absolut legitim, în vreme de molimă, să interfereze în viața spirituală a credinciosului și să atenteze la libertatea de conștiință, ascunzându-se sub umbrela unei griji dădăciste de sănătatea și siguranța voluntarului și beneficiarului ortodox
  • este mult mai “modern” să proferezi etichete infamante la adresa unei comunități de credință, numindu-o “organizație criminală, retrogradă, retardată, coruptă” sau “coșmar rusofon criminal”, “sectă satanică”, “ISIS” decât să propovăduiești “medievala” toleranță față de cel care împărtășește o altă convingere religioasă decât a ta (CNCD-ul nu are niciun motiv să se autosesizeze, pentru că progresiștii nu fac obiectul muncii acestei instituții)
  • este mai de folos și mai eficient să umilești și să calomniezi in corpore o comunitate religioasă în numele prezervării sănătății publice decât să cauți, inteligent și nepătimaș, să menții un echilibru armonios între imperativele grijii pentru sănătatea publică și dreptul la libertatea de credință, fie chiar restrânsă, dar nu abolită, a fiecărui cetățean creștin al României
  • este mult mai soft și o versiune mult actualizată atitudinea “apostolilor toleranței” neocomuniste de a plebiscita inutil și permanent actul credinței între Baraba și Iisus decât a le spune răspicat oamenilor că virusul nu umblă de unul singur, ci este “transportat” de către oameni.
  • este mult mai “științifică” sugestia neocomuniștilor “spirituali” că virusul se transmite și prin flacăra de la lumânare decât să facă un minim efort în a recunoaște faptul că Biserica Ortodoxă Română a respectat cu strictețe recomandările stipulate în ordonanțele militare, că s-a implicat financiar și material în diminuarea crizei medicale din spitale, cum probabil nu a făcut-o nicio instituție publică sau privată din România, că a răspuns tuturor solicitărilor oamenilor nevoiași sau în vârstă în ceea ce privește asigurarea celor necesare traiului zilnic
  • se pare că pentru unii este mai în ton cu „duhul” Învierii acel „stați acasa” imperativ, care instantaneu a devenit antidotul morții (pentru că după Paști, dacă vom respecta cu strictețe recomandarea, nu va mai fi nicio înmormântare) decât îndemnul plin de compasiune și dragoste față de creștinii ortodocși de a înțelege că nu le fură nimeni Paștile sau Învierea din inimă sau din suflet, dacă, din rațiuni obiective și care ne depășesc, nu putem trăi plenar bucuria acestei sărbători în casa Domnului și în prezența minunatelor slujbe specifice acestei perioade unice a anului bisericesc
  • este mult mai “elegant” și de “bun simț” să-i jignești pe toți slujitorii Domnului, numindu-i “înalți prea ticăloși”, exact ca în vremurile comuniste, decât să vezi eforturile acestor “prea ticăloși” de a menține cumpăna între respectarea recomandărilor și durerea credincioșilor de a nu mai putea participa la slujbe
  • și în final, se pare că vigilența plină de otravă și duh de dezbinare sunt mai de preferat, conform fișei postului de progresist neocomunist, decât adevărul fundamental, rostit cu pace interioară, că pentru orice creștin autentic sănătatea este un dar de la Dumnezeu de care suntem datori să avem grijă, atât pentru noi, cât și pentru semenii noștri, pentru a nu fi nimicită de micul și invizibilul virus distrugător.

Continue reading “Întreaga Săptămână Mare nu este numai despre iertare, ci și despre ura omului față de Dumnezeu”

INTERVIU – Eunice Candrianu, vindecată de Covid-19

După 17 zile de internare în Secția Infecțiose a Spitalului Județean de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” din Suceava, Eunice Candrianu consideră externarea „O minune”.

A petrecut mai bine de două săptămâni într-un salon cu o infermieră și consideră această perioadă un plan perfect îngăduit de Dumnezeu cu un scop exact. Cum a fost această experiență și cum trăiește bucuria acestei biruințe, ne-a împărtășit în câteva gânduri, exclusiv pentru ȘtiriCreștine.ro

17 zile la Infecțioase

„Primele patru zile a fost cel mai greu. Cred că efectele medicamentelor puternice a fost mai greu de suportat decât însăși simptomele bolii. Am fost internată alături de o infermieră și după ce am depășit starea de criză am avut bucuria să purtăm discuții Continue reading “INTERVIU – Eunice Candrianu, vindecată de Covid-19”

Ovidiu Tânjală: Virus contra virus. Normalitatea lumii domnului Gates.

Cum se îmbogățesc unii pe timp de criză

Deși scriu acest text cu ajutorul unui editor de text gratuit aș putea folosi un editor de text contra cost precum Microsoft Office. Microsoft Office este un produs al companiei Microsoft ce poate fi cumpărat ca abonament (lunar sau anual), eventual poate fi cumpărată o versiune a acestui produs. Cumpărarea unei anumite versiuni nu dă acces utilizatorului la versiuni ulterioare ale produsului, în câțiva ani acesta va fi nevoit să cumpere o altă versiune sau un abonament lunar din cauza diverselor probleme de compatibilitate care apar o dată cu trecerea timpului. Sunt întru totul conștient de calitățile produsului Microsoft în cursul anilor am cumpărat de mai multe ori Microsoft Office versiuni acum vechi, de nefolosit, ce-mi sunt cu totul inutile. Continue reading “Ovidiu Tânjală: Virus contra virus. Normalitatea lumii domnului Gates.”

Avocatul Gheorghe Piperea – Lumea nu se va schimba radical. Vechile frici, micile frici, vor reveni.

by Ștefania Brândușă

La câți bani, la câte interese, la ce nevoie de control total al populației sunt în discuție în eventualitatea încetării pandemiei de covid-19, nu aș spune că lumea se va schimba radical. Vechile frici, micile frici, vor reveni”, spune avocatul Gheorghe Piperea într-un comentariu. Analizând schimbările de pe planetă de când cu epidemia de coronavirus, de la dispariția  teroriștilor sau a impulsurilor belicoase ale unor lideri,  de la lupta anti-corupție și a existenței proxeneților și pedofililor, Piperea afirmă că toate fricile de până acum – de traficanți feroce, de spălători de bani și de corupți- par a fi acoperite de suma tuturor fricilor, frica de covid-19. Frica cu „F” mare. Continue reading “Avocatul Gheorghe Piperea – Lumea nu se va schimba radical. Vechile frici, micile frici, vor reveni.”

Miercurea mare în Suceava

https://relaxare.wordpress.com's avatarRelaxare's Weblog

Ieri a nins și zăpada a rămas peste noapte. Florile de cireș se luptă să păstreze rodul!

Azi Soarele strălucește pe cer din nou…deci e bine!👍

E o liniște divină în aer, liniște care nu lasă durerea din sufletele sucevenilor să se facă auzită. Oamenii sunt triști că nu au voie să meargă la Biserică să se bucure de Sărbătorile Pascale și să ia Lumină de Înviere cum se face de mii de ani.

Bucovinenii sunt oameni blânzi și buni la suflet. O să trecem cu fruntea sus prin toate, cu înțelepciune și multe rugăciuni înălțate spre cer.

Acum de Paști e cel mai greu în spital…pentru toată lumea. Acolo Dumnezeu și doctorii sunt Lumina învierii pentru bolnavi.
Am stat de Paști la Maternitate cu 19 ani în urmă când l-am născut pe Andrei.
Eram operată, aveam cezariană…dar tot am găsit o lumânare și am primit lumină de Înviere la…

View original post 139 more words

Robert F. Kennedy Jr., nepotul lui JFK: Vaccinurile, pentru Bill Gates, sunt o filantropie strategică care alimentează numeroasele sale afaceri legate de vaccinuri-dubioase

by Andrei Nicolae

Robert F. Kennedy Jr., președintele Children’s Health Defense, spune că obsesia lui Bill Gates pentru vaccinuri este motivată de faptul că pentru fondatorul Microsoft, „vaccinurile sunt o filantropie strategică care alimentează numeroasele sale afaceri legate de vaccinuri (inclusiv ambiția Microsoft de a controla o organizație globală de identificare a vaccinării) și îi oferă un control dictatorial al politicii globale de sănătate”, scrie Evenimentul Zilei, citând un articol publicat pe siteul Children’s Health Defense.

„Promițând partea sa de 450 milioane USD din cele 1,2 miliarde de dolari pentru eradicarea poliomielitei, Gates a preluat controlul Grupului național consultativ tehnic pentru imunizare (NTAGI) din India, care a vaccinat anti-polio copii înainte de vârsta de cinci ani. Continue reading “Robert F. Kennedy Jr., nepotul lui JFK: Vaccinurile, pentru Bill Gates, sunt o filantropie strategică care alimentează numeroasele sale afaceri legate de vaccinuri-dubioase”

Adriana Stoicescu, șefa Tribunalului Timiș: Învierea Lui Hristos nu e, din păcate, și învierea noastră

Țară a nimănui, România moare puțin câte puțin, iar învierea ei pare tot mai departe.

Așa cum fantoma comunismului bântuia cândva prin Europa, fantoma unei Românii desculțe și chinuite orbecăie prin lume, căutând în zadar luminița de la capătul tunelului.

Cei care ar trebui să o ocrotească și să o ajute să crească au întors demult capul în altă parte.

Secretarul de partid, stăpânul absolut, s-a reinventat. Continue reading “Adriana Stoicescu, șefa Tribunalului Timiș: Învierea Lui Hristos nu e, din păcate, și învierea noastră”