Impresii din Labirintul Simulării Cosmice

Impresii_din_labirintul_simul_octavian_lupu_1382599362 Las gândurile să mă poarte aşa cum doresc ele. Nu mă opun fluxului de impresii care mă asaltează cu un impact emoţional mai mult dureros decât plăcut. Cu toate acestea, cred că numai astfel pot să ajung la o deplină cunoaştere de sine şi la mult râvnita împăcare interioară pe care mi-o doresc mai mult decât orice alt lucru. Dar acest exerciţiu nu evoluează atât de simplu pe cât pare, fiindcă de îndată ce atenţia începe să exploreze aspectele sensibile, imediat senzaţiile ataşate respectivelor impresii ajung să mă copleşească într-o spirală al cărei capăt nu îl pot discerne cu uşurinţă.

Uneori tot universul meu interior pare că se comprimă, ba chiar se prăbuşeşte, iar vârtejul gândurilor se adună Continue reading “Impresii din Labirintul Simulării Cosmice”

Europarlamentarul sucevean Petru Luhan a votat pro-viață

suceavaevanghelica's avatarSuceava Evanghelica

Petru LuhanPe 22 octombrie într-o sesiune destul de tumultuoasă, în plenul Parlamentului European, s-a decis cu 351 voturi pentru, 319 împotrivă și 18 abţineri, trimiterea controversatului raport „Estrela” înapoi la comisia de specialitate.

Această zi marchează o înfrângere răsunătoare nu numai pentru agenda profund anti-umană urmărită de unii deputați extremişti și aliații lor (cum ar fi Planned Parenthood, care se pare că ar fi fost adevărații autori ai proiectului, și Marie Stopes Internaţional), dar, de asemenea, şi pentru tacticile necinstite și anti-democratice folosite. Este destul de semnificativ faptul că, deşi proiectul de raport a fost foarte controversat chiar și în cadrul Comitetului pentru drepturile femeii și egalitatea de gen, președintele Parlamentului Martin Schulz (un socialist german, ale cărei legături pro-avort sunt prea bine cunoscute) a decis ca dezbaterea în plen să nu depăşescă mai mult de cinci minute, prevenind astfel orice dezbateri semnificative ce ar fi putut avea loc

View original post 177 more words

MÂNDRU SĂ FII ROMÂN

Mândru românPoate că ai fost fumător, și ai reușit să te lași. Fii mândru că ești român!

Poate că ai fost ucigas de fetuși, și ai reușit să te lași. Fii mândru ca ești român!

Poate că ai fost in inchisoare, și ai reușit să te lași. Fii mândru ca ești român!

Poate că ai fost ucigas, și ai reușit să te lași. Fii mândru ca ești român!

Poate că ai fost robot, și ai reușit să te lași. Fii mândru ca ești român!

Poate că ai fost bătăuș de părinți, și ai reușit să te lași. Fii mândru ca ești român!

Poate ca ai fost desfranat, și ai reușit să te lași. Fii mândru ca ești român!

Poate că ai fost tradător, și ai reușit să te lași. Fii mândru ca esti român! Continue reading “MÂNDRU SĂ FII ROMÂN”

JEAN PAUL

130528WeimarA  JOHANN PAUL FRIEDRICH RICHTER ( 1763-1825 )

 

 

 

“Abuzând, obtii doar o treime, iubind și cedând, obtii totul.

In această lume, este mult mai usor să auzi ecoul, decât răspunsul.

Se spune ca cea mai bună regulă a politicii este să nu conduci prea mult. Această regulă este la fel de justă și în educație.

Oamenii de ispravă câstigă mai mulți inamici prin discursurile lor, decât cei netrebnici prin faptele lor rele.  Continue reading “JEAN PAUL”

Ne-am născut … comuniști ?

barzilaiendan's avatarBarzilaiendan

Interesant: Deși este tot în plan ideologic, cei care ne-am născut sub regimul comunist nu ne considerăm ,,automat“ … comuniști. Atunci prin ce logică cei care se nasc acum în România pot deveni dintr-o dată, (ca milioanele aflate în viață la căderea comunismului) … creștini ortodocși ?

Logica aceasta îmi … ,,scapă“. Pentru a intra în rândurile unui partid cu o anumită

View original post 57 more words

Rondul de noapte( POEM?, DA!)

Boris Marianby Boris Marian 

 Vorbeau, surâdeau, se sărutau, dar nu precum libidinoşii pe stradă, care se clatină ameţiţi . O dragoste puternică, de zei, este un fetiş, eu nu de ea am nevoie, ea este trecătoare , nu ea este steaua, în mine trăieşte ideea de dragoste, precum o trăiesc adolescenţii, schizofrenia mea, pentru că eu cred că am o leacă de aşa ceva, se exprimă prin acest dor necontenit de ceva absolut, iar realitatea este alunecoasă, schimbătoare, ca norii, ca apele, în mine este acelaşi copac al vieţii ca în paradis. Odidă, cărămidă, nu am nevoie de tine. Pe mine, vorba lui Eminescu, mie redă-mă. Am o mostră de şopârlă în birou, de batracian, gata să înghită orice insectă zburătoare şi umblătoare. NU sunt eu acea insectă. Omul negru va veni şi va face dreptate. O va pune pe batraciană să şteargă praful, pe ţânţar să scrie articole, pe oameni să umble printre nori. Ce spui, Omule Negru? El tace, el este NIMENI. Până aici totul este o aiureală. Ceasul bate, ceasul bate solemn, lemn, lemn, cosciug, rug, cascadă de vocale, răsunet de cristale,Iubita cu ochii negri, căprui, sprincene frumoase, râs de căprioară, în cântecul greierilor nici un semn că vom muri în curând, iarba verii este tot ce a rămas din visele războinicilor ucişi . Ce contăm noi? Continue reading “Rondul de noapte( POEM?, DA!)”

ÎNCREDERE vs. NEÎNCREDERE

Faith Prietenia sfârşeşte acolo unde începe neîncrederea. – Seneca

Conform dicționarului, ÎNCREDEREA se definește prin a pune temei pe cinstea, pe sinceritatea cuiva; a se bizui, a conta pe cineva sau pe ceva.

Încrederea ne dă liniștea sufletească de care avem nevoie în foarte multe aspecte ale vieții: în familie, în societate, în oamenii cu care lucrăm și cu care avem relații, în credința pe care o purtăm cu noi de la botezul pe care-l primim, în afaceri – cei cu care tranzacționăm, în politica internă, dar și în cea externă.

Încrederea este umărul pe care ne sprijinim pentru a avea energia și voința de a merge mai departe în drumul pe care ni l-am ales. Ea nu se obține ușor, de multe ori se câștigă foarte greu și trebuie acordată tot atât de greu, pentru a evita eroarea. Încrederea se cultivă cu ajutorul voinței și pentru ea trebuie mintea să lucreze pentru nu se înșela. Continue reading “ÎNCREDERE vs. NEÎNCREDERE”

Recital de poezie dedicat poetului George Roca la Madrid

George Rocaby nicole krivatz

Revistele Niram Art și Madrid en Marco au organizat, pe 12 octombrie 2013, un recital de poezie dedicat poetului român George Roca, intitulat:

Câțiva oameni buni

Poemele alese fac parte din noul volum de poezii semnat de George Roca și au fost traduse în limba spaniolă de scriitorul Fabianni Belemuski, directorul revistei Niram Art și organizatorul evenimentului. Volumul bilingv Căutând insula fericirii / Looking for the Isle of Hapiness (Editura Anamarol) a fost lansat la începutul lunii octombrie 2013, în sala Mircea Eliade a Bibliotecii Metropolitane din București.

Recitalul de poezie de la Madrid a avut loc în Espacio Niram cu participarea scriitorului spaniol Héctor Martinez Sanz. Continue reading “Recital de poezie dedicat poetului George Roca la Madrid”

India: Membrii grupării Bajrang Dal distrug biserici, ameninţă credincioşii crestini

Bajrang-DalRyan Jones, Christian Messenger: O mare parte a anului, creştinii din satul central Taragaon din India au îndurat presiunea de a-şi abandona religia. În aprilie, membrii grupării Bajrang Dal au demolat biserica din Taragoan, un orăşel din regiunea dominată de agricultură şi silvicultură a statului sudic Chhattisgarh.

Bajrang Dal este aripa militantă de tineret a grupării naţionaliste hinduse Vishwa Hindu Parishad (sau VHP). Bajrang Dal include prevenirea “convertirii necinstite şi forţate” a hinduşilor la oricare altă religie.

Având biserica distrusă, creştinii din Taragaon şi-au mutat întrunirile de închinare în casele credincioşilor. Dar gruparea Bajrang Dal i-a urmărit. Continue reading “India: Membrii grupării Bajrang Dal distrug biserici, ameninţă credincioşii crestini”

DE CE OARE NU AM TRĂIT ASA DE LA ÎNCEPUT?

Comunismul Jianu Liviu-Florian

Odioase vremuri am putut să trăim în socialismul românesc!

Atunci, viața era condamnată la torturi atroce, precum:

– creșterea nivelului de trai / cap de locuitor;

– case de cultură / cap de locuitor;

– teatre / cap de locuitor;

– fabrici / cap de locuitor;

– uzine / cap de locuitor;

– școli / cap de locuitor; Continue reading “DE CE OARE NU AM TRĂIT ASA DE LA ÎNCEPUT?”

Afganistan – țara unde femeile se vând

Afganistan.Sclavii din lumea islamică!

Recent am dat peste un articol în The Atlantic privind un subiect  care pare  ireal, mai ales pentru Mileniul III – o țară unde femeile sunt vândute! 

Faptul acesta reflectă decalajul enorm privind statutul femeii în diverse țări ale lumii, diverse culturi, tradiții ori religii. E bine cunoscut faptul că în traditia islamica statutul femeii e precar. Dar că femeile ar putea fi vândute in lumea islamică, pentru a plăti datoriile bărbatilor, e ceva cu totul scandalos si ingrijorător. E un exemplu grosolan de încălcare a unuia dintre cele mai fundamentale drepturi umane – dreptul la libertate si inviolabilitatea persoanei.

O dovada a statutului precar al femeii în lumea islamică e Afganistanul, o țară în care această practică multiseculară incă e in vogă, in ciuda prezenței trupelor occidentale acolo.

Materialul de astazi a fost editat, tradus si abreviat pentru dtră de Radu Ionita, AFR Bucuresti. Continue reading “Afganistan – țara unde femeile se vând”